Psihički poremećaji: etiologija i dijagnostika

objavio/la: tjurin
Datum: 10.02.2021 07:34

Dragi studenti,

Ovaj kolegij je zamišljen kao nastava na putu u okviru koje se posjećuju različite ustanove u kojima se pruža psihološka/psihijatrijska skrb s ciljem produbljivanja znanja o psihičkim poremećajima. U „normalnim“ okolnostima obiđemo Dom za odrasle osobe Lobor, Psihijatrijsku bolnicu za djecu i mladež, Terapijsku zajednicu Ne-Ovisnost u Vrbici, Odjel za forenzičku psihijatriju u Popovači, Hrvatsko udruženje za bihevioralne i kognitivne terapije, Dom za odrasle osobe Motovun i još neke ustanove. Ali već godinu dana živimo u uvjetima koji ne dozvoljavaju nastavu na putu. Prošle godine je iz ovog kolegija izrasla širom poznata platforma kako si?. Pravi primjer kako zaista svaka kriza može biti prilika, koliko god ta fraza zvučala istrošeno.

Ove ćemo se godine ponovno morati prilagođavati, u nadi da će s vremenom epidemiološke mjere popuštati i dozvoliti nam bar neke posjete i putovanja. Kako će biti organiziran kolegij u ovim uvjetima? Teme će biti prilagođene novim okolnostima i bit će obrađene kroz iskustvene radionice. U nastavku su teme za prvih 6 susreta, a kasnije susrete ćemo zajednički osmisliti s obzirom na uvjete.

1. Kako sam? – identifikacija osobnih obrazaca reagiranja u posljednjih godinu dana

2. Brinem kad brinem, ali još više kad ne brinem – realne i hipotetske brige; rad na primjerima

3. Stres – potres – reakcije na traumatske i stresne situacije; rad na primjerima

4.  Zaustavljeni u koraku i snu – djeca i mladi u razdoblju krize; rad na primjerima