Projekt COVID-19 Survivors

Health and Psychosocial Long-term Effects and Coping Resources in Severe or Critical COVID-19 Survivors: A Qualitative Study (ANSO-CR-PP-2021-10)

 

O projektu

Post-COVID-19 sindrom je stanje koje karakteriziraju dugotrajni simptomi i komplikacije koji se nastavljaju ili razvijaju nakon akutne COVID-19 bolesti. Utvrđeno je da većina (do 80%) pacijenata primljenih u bolnicu s teškom COVID-19 bolešću doživljava dugoročne fizičke i psihološke simptome.

Cilj projekta

Studija ima za cilj kvalitativno istražiti iskustva odraslih preživjelih s teškim ili kritičnim oblikom COVID-19 tijekom post-akutnog razdoblja (unutar 1 godine nakon otpusta iz bolnice) u četiri istočno i srednjoeuropske zemlje: Bugarska, Slovačka, Hrvatska i Rumunjska. Istražit će se negativni i pozitivni dugoročni post-COVID učinci te će se procijeniti uloga osobnih, socijalnih i drugih resursa za suočavanje preživjelih u razdoblju oporavka. Sudionici uključuju 128 odraslih preživjelih s teškim ili kritičnim oblikom COVID-19 (32 sudionika po zemlji) svih dobnih skupina, s različitim duljinama post-akutnog razdoblja. Studija će prikupljati podatke putem dubinskih polustrukturiranih intervjua i analizirati ih kroz tematsku analizu.

Razdoblje provedbe projekta

1.1.2022-31.12.2024.

Studija je financirana od strane Alliance of International Science Organizations (ANSO), a partnerske ustavove su: Bulgarian Academy of Sciences, Slovak Academy of Sciences, i Babes-Bolyai University iz Rumunjske.

Voditeljica projekta u Hrvatskoj:

Izv. prof. dr. sc. Anita Lauri Korajlija